200 TL üzeri kargo bedava

Tarifler

ondurma

MALZEMELER:

· 100 ml Zen Olive zeytinyağı

· 475 ml süt

· 150 gr toz şeker

· 1 tutam tuz

· 6 büyük yumurta sarısı

· 1 vanilya çubuğu (boydan ikiye kesilmiş,
ve tanecikleri kazınmış)

* Mutfak termometresi

 

TARİF:

Eğer kullanıyorsanız vanilya çubuğu, tanecikleri ve sütün yarısını küçük bir tencerede bir taşım kaynatın. Bu sırada, kalan süt, yumurta sarıları, tuz ve şekeri bir kasede, şeker eriyinceye dek çırpın. (daha kremamsı bir dondurma için kullanılan süt miktarının yarısını krema ile değiştirebilirsiniz.

Tenceredeki süt kaynama noktasına gelince altını kapatın ve sütten bir kepçe alıp yumurtalı karışıma ekleyin. Sütü eklerken, yumurtanın pişmemesi için bir elinizle dökmeniz, diğer elinizle, çırpma teli yardımıyla karıştırmanız gerekmektedir.

Ilık yumurtalı karışımı, aynı şekilde sürekli karıştırarak ve yavaşça dökerek, tenceredeki süte ekleyin.

Kısık-orta ateşte, sürekli karıştırarak 83°C’ye gelinceye dek pişirin. Bu ısıya ulaşınca, yumurtaların omlete dönüşmemesi için ateşten alıp yayvan ve derin bir kaba aktarın. Vanilya çubuğunu çıkarın. Zeytinyağını ekleyip homojen oluncaya dek karıştırın.

Kremanın üzerine değecek şekilde streç film ile kapatın. Bıçağın ucu ile 10-15 delik açın. Oda sıcaklığında soğuttuktan sonra buzdolabına aktarın. Buzdolabında tamamıyla soğuyunca dondurma makinesinde kıvam aldırın.

Termometresiz doğru dereceye nasıl ulaşabilirsiniz? İngiliz kremasının piştiğini anlamak için bir çorba kaşığını içine daldırıp çıkarın. Kaşığı bombeli kısmı size bakacak şekilde çevirin. Bombeli kısmın üstünde kalan krema katmanını, yere paralel şekilde parmakla, bir çizgi oluşturacak şekilde sıyırın. Sıyırdığınız yerdeki krema akmıyor, ince bir tabaka halinde duruyorsa pişmesi tamamlanmış demektir. Eğer çok sıvı şekilde damlıyorsa daha pişmesi gerekmektedir. Dondurma makineniz yoksa… Karışım oda sıcaklığında soğuyunca buzluğa kaldırın. Yarım saatte bir çıkarıp, kuvvetlice çırpın. Buzluğunuzun performansına göre, bu işlemi birkaç saat boyunca tekrarlamanız gerekir. Vanilya çubuğunu sakın atmayın. Kremadan arınacak şekilde yıkadıktan sonra, düşük ısıda fırında kurutabilirsiniz. Kurutulmuş vanilyayı bitki çayı karışımlarında kullanabilir ya da şekerle robottan geçirerek vanilya şekeri elde edebilirsiniz.

Şef Zeynep Ağaoğulları'nın tarifi ile..

DİĞER TARİFLER: