200 TL üzeri kargo bedava

Tarifler

ocaccia

MALZEMELER:

· 500 gram un

· 3 tatlı kaşığı instant kuru hamur mayası

· 2 tatlı kaşığı tuz

· 80 ml ZenOlive zeytinyağı

· 320 ml su, oda sıcaklığında

· 2 – 3 dal taze biberiye yaprağı

·2 – 3 tutam deniz tuzu

TARİF:

Geniş bir kaseyi Zen Olive zeytinyağı ile yağlayın.

Mayayı eriyinceye kadar su ile karıştırın. Un, 2 tatlı kaşığı tuz ve 80 ml zeytinyağını ekleyip yaklaşık 5 dakika boyunca hamuru yoğurun. Hamuru, içinde zeytinyağı bulunan kâseye aktarın ve zeytinyağı ile yağlayın. Kâsenin üzerini streç film ile kapatın ve ılık bir yerde 1 saat mayalanmaya bırakın. 

Fırın tepsisini zeytinyağı ile yağlayın. Mayalanan hamuru tepsiye aktarın ve yayın. Üzerini streç film ile kapatıp, ılık bir yerde 1 saat mayalanmaya bırakın. Mayalanmanın bitmesine yaklaşık yarım saat kala fırını, alt-üst ızgarası açık şekilde 220°C'de ısıtmaya başlayın.

Mayalanmış hamurun üzerine 2 yemek kaşığı yağ dökün ve avuç içlerinizle yayın. Parmak uçlarınızla hamurun üzerine gelişigüzel bastırarak oyuklar oluşturun. Biberiye ve deniz tuzunu hamurun üzerine serpiştirin.  Önceden 220°C'ye ısıttığınız fırında, 15-20 dakika pişirin . Fırından çıkan ekmeğin üzerine ve kenarlarına soğumasını beklemeden 2-3 yk zeytinyağını fırça yardımıyla sürün ekmeği soğutma teline aktarın. Ekmeği oda sıcaklığında istediğiniz ısıya gelene kadar dinlendirin ve sıcak ya da soğuk servis edin.

Şef Zeynep Ağaoğulları'nın tarifi ile..

DİĞER TARİFLER: