200 TL üzeri kargo bedava

Tarifler

onserve enginar

MALZEMELER:

· 1-1/2 su bardağı Zen Olive zeytinyağı

· 10 bebek enginar (ya da 6-8 adet büyük enginar)

· 1-2 limon

· 2 ½  sb şarap sirkesi ve eşit miktarda su

· 1 tk tuz

· 1 orta boy kavanoz

TARİF:

Kavanozu temizleyin ve yaklaşık 25 dakika suda kaynatın. Temiz bir bezin üstünde, ters şekilde kurumaya bırakın.

Kavanozlar kaynarken, enginarları temizleyerek kalplerini çıkarın. Bu işlemi yaparken kararmamaları için, enginarları limonlu suda bekletin ve soyarken limon ile ovun. Tarifi büyük enginarlar ile yapacaksanız, dörde ya da altıya bölebilirsiniz.

Su, şarap sirkesi ve tuzu bir taşım kaynatın. Enginarları ekleyip 4-7 dakika, çatal kolayca delecek şekilde yumuşayıncaya dek pişirin. Bu aşamada isterseniz, maydanoz sapı, sarımsak, tane biber, soğan, kişniş tohumu gibi aromatikler de ekleyebilirsiniz.

Pişen enginarları süzdürün. Tamamıyla kurumaları için birkaç saat, bez üzerine dizin. Bez çok ıslanırsa değiştirin.

Kuru enginarları hafifçe bastırarak kavanoza koyun ve üstlerini kaplayacak kadar zeytinyağı ekleyin. Yağ aromaları çok iyi hapsettiği için bu aşamada kuru aromatikler ekleyebilirsiniz. Islak ya da çiğ malzemeler, küflenmeye yol açabilir.

Kavanozu 1-2 gün kuru, serin ve karanlık bir yerde bekletin ve ardından buzdolabına kaldırıp 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Eğer oda sıcaklığında raf ömrünü uzatmak isterseniz, kavanozu kapadıktan sonra, yarısına kadar kaynar suda, yaklaşık 15 dakika kaynatın. Bu şekilde yaklaşık 5-6 ay kilerde saklayabilirsiniz.

Şef Zeynep Ağaoğulları'nın tarifi ile..

DİĞER TARİFLER: